12 kott-tooli, 12 heade mõtete tooli

02.10.2014
12 kott-tooli, 12 heade mõtete tooli

Temaatilised kott-toolid kooli puhkenurka.
Tänane põnev õmblustöö - kott-toolid algkooli puhkenurka, 12 tooli. Lähteülesanne oli 12 kott-tooli mahuga 100L.

Minu soov on luua midagi põnevat ja teistmoodi ning seekordne eesmärk on õmmelda heade mõtete toolid. Igati positiivsed ja rõõmsad ning väikese õpetliku kiiksuga.
Midagi, mis ei oleks niisama kott nurgas vaid tekitaks lastes palju rõõmsaid emotsioone ning annaks neile ka mingi olulise sõnumi.

  

Palusin koolilt laste jaoks olulisi positiivseid sõnu ning õpetajad panid lastega koos kokku sõnadest väikese nimekirja. Jagasin mulle saadetud sõnad paarideks ja mõtlesin iga sõnapaari jaoks välja ühe kujundliku tegelase. Selleks sai loom, lind või putukas, kes minu meelest kannaks kõige paremini edasi nende sõnapaaride olemust.
Kuna sõnapaare jäi veidi puudu, siis on ühel toolil ei ole veel kavandit. Ning ühe tooli  - kõige esimese valminud tooli - tegin tänase sügise ilma meeleolust tulenevalt helkuri tooliks, nimeks "OLE NÄHTAV!"

12 tooli, 12 sõnapaari, 12 erinevat sõnumit kandvat tooli.
Tark ja terane öökull, usin ja virk mesilane, osav ja sportlik ahv, tore ja vahva lepatriinu, puhas ja hoolas kiisu, tubli ja sõbralik kutsu, täpne ja püüdlik ämblik (so ämblikuvõrk, sest lapsed hakkavad ise ämblikuks), rõõmus ja lahke päike, ilus ja hea päevalill ning tänan/palun, tervis/kallis ja ole nähtav!

Materjalina kasutan mööblikangast, mis on piisavalt tugev ning lapsesõbralikum kui termantiin. Õhematele materjalidele kinnitan alla teise kanga. Vähegi hargnevad kangad palistan overlokiga. Õmblused tepin üle. Täiteks on kott-toolides kasutatavad graanulid. Kinniseks  topelt tõmbelukud.

Tänaseks olen teinud kavandid kõikidele toolidele, muretsenud kangad, täitematerjali, vajalikku värvi niidid,
on kõik koti detailid välja lõigatud, overlokiga palistatud, lukud küljes. Kokku on otsitud ja virnas ootamas piltideks vajalikud värvilised kangad ja teksti jaoks valitud mitte hargnevad materjalid. Järgnevalt jätkan pealiskangale väikeste tegelaste õmblemisega, sõnapaaridele tähtede lõikamise ja kottide peale teppimisega ning siis juba detailide kokku õmblemise ja valmis kottide täitmisega.
Enam kui nädal tööd on seljataga ja lõppu pole veel nähagi.

****************************

Tänane päev kulus tähtede lõikamisele - 24 sõna, so 125 päikesekollast villavildist tähte. Pooled jõudsin ka toolidele külge õmmelda, teine pool jäi kurvalt oma järge ootama. Ka öökulli istme tegin täna valmis, nii suur kiusatus oli vahepeal tähed ja muud kangajupid kõrvale lükata.

Mis on nende sõnade mõte? Ma väga loodan, et need head ja ilusad sõnad annavad lastele edasi positiivseid tundeid. Häid sõnu on ju ikka mõnud kuulda, näha. Ning kuna need toolid lähevad puhkenurka, siis on minu meelest nii tore, kui lapsed peale pingelise tunni lõppu saavad ümbritsetud millestki väga positiivsest.

****************************

Veel üks nädal möödas ja kottidel on kirjad peal, näod ees ning kõik peaaegu valmis õmmeldud. Homseks jääb veel põhjad külge õmmelda ja graanulid sisse kühveldada. Graanulite kotti toppimine on üsna lõbus. Need on imepisikesed ja peaaegu kaalutud terakesed, mis on plastik-kotis staatiliselt "laetud". Kui ma nad kopsikusse võtan ja koti avast sisse püüan valada, siis igast kallamisest suur osa lendleb kätele, riietele, juustesse ja ümbritseva mööbli külge. Veidikene õnnestub ka kotti sisse saada. Selline oli esimese koti täitmine. Nüüd on jäänud veel 11 kotti ja enam kui 1000 L puru kühveldada. Eks näis, kuidas õnnestub.

Ma tõesti loodan, et lastel saab nendega lõbus ja hea olema ning rõõmsad tegelased annavad koolipäevale juurde jaksu ja optimismi.

Ongi valmis!

Viimase töö, kottide graanulitega täitmise, tegime koos Mathiasega (2a). Igasse kotti 70+ kopsiku täit ja koos lugesime ka kõva häälega. Temal oli oma pisike kopsik ja ta pudistas sealt väga hoolega paari graanuli kaupa igasse kotti just õige koguse "terakesi". Enne lõuna uinakut saime 7 kotti täis ja õhtul ülejäänud.

Enne kottide täitmist näitasin Mathiasele toolide peal olevaid pilte ükshaaval ja küsisin, kas see meeldib? Ei meeldi. Aga kas see meeldib? Ei meeldi. Ja nii kõik toolid. Ainult päikese kohta ütles, et mulle see meeldib :-). See on sipelgas :-) Kui kotid said graanuleid täis kühveldatud, veeretas ta ennast nende otsas ja arvas, et talle need toolid nüüd meeldivad. :-)

Viisime laupäevasel päeval kotid kooli puhkenurka kohale ja tegin seal mõned pildid mälestuseks.
Tänud ka kooli kokatädile, kes meile ukse avas ja meie järgi ootas. Tema muidugi muretses, et neid ei jätku kauaks. Ma ise loodan küll, et said vastupidavad - topelt kangad, mitmekordsed õmblused, kahed lukud. Ma usun, et seal saab vabalt otsas karata ja neid ka kõrvust tirida. Päikese kiired on ainult sakutamiseks liiga haprad. Aga õmblused kindlasti seal niipea katki ei lähe.