Lapivaip 100 projekt - Tantsupidu (vol 2)

07.11.2017
Lapivaip 100 projekt - Tantsupidu (vol 2)

Lapivaip 100 projekti vaip TANTSUPIDU rahvatantsu keerutavate tüdrukutega on peaaegu valmis.
52 erineva triibukanga raamistuses 16 rahvatantsu keerutavat tüdrukut, väikesed ja suured, patsid lehvimas tuules.
Midagi nii töömahukat aga väikest ei ole ma seni veel teinud. 
Mõned tunnid käsitsi nokitsemist on veel jäänud tantsijate soengute sättimiseks, vaiba taha kinnituste ja infoteksti tasku õmblemiseks.

Mõõtu lõikamine oli viimane katsumus. Lapiteki õmblemisel pole 1cm täpsus oluline. Teen alati umbes 10cm varuga ja peale pindade teppimist on tekk peaaegu planeeritud mõõdus on sutsu suurem.
Selle töö pind oli enne teppimist 105x105cm. Peale teppimist juhtus, et keskmine osa jäi laiem kui servad. Hoidis lausa külgedele kaardu. Õnneks tüdrukutele juuste õmblemine ja patside punumine kaotas selle anomaalia. Vaip sai lõpuks üsna ühtlane. Enne kantimist lõikasin ringiratast vaid 1cm maha.

Kaheksakandi polegi varem teinud, aga iga asi juhtub kunagi esimest korda :-)

 

Triibukangad ladusin värvide järgi ritta.
Ülevalt vasakult algas kollase kaheksakandiga ning kollaste ja oranžides toonides triibukatega. Järgnes punane nurgake ja punased, roosad kangad. Kõige rohkem ongi triibukates punast värvi.
Kolmas nurk sinine ning sealt värvid sujuvalt neljanda ja rohelise nurgani ning ringiga kollaseni tagasi. Kokku 52 erinevat triibukat.

 

 

PROJEKTI RAAMATU TEKST MINU TÖÖ KOHTA:

TANTSUPIDU

Eesti rahvas on lisaks oma silmatorkavale nutikusele ja ärivaistule tuntud ka laulu- ja tantsurahvana. Siinsele laulu- ja tantsupidude traditsioonile ei ole võrdväärset kogu maailmas. Tänu sellele on meil endiselt populaarsed rahvariided, olemas kõrgetasemeline koorilaul ja rahvatantsu pärand.

Osalesin viimati Itaalias koorilaulu festivalil, kus kogesin oma hämmastuseks, millise puudujäägi tekitab rahvale koorilaulu traditsiooni, st motivatsiooni puudumine. Kui pole koorilaulu, pole ka koorile esitamiseks sobivaid mitmehäälseid laule.

Meil on laulukoorid ja rahvatantsurühmad juba algklassidest alates igas koolis ja külaseltsis. Sellest võiks rääkima jäädagi.

Minu lapivaip ongi inspireeritud kummardusena meie laulu- ja tantsupidude traditsioonile, rahvariietele, kõikidele nendele tublidele koori- ja tantsujuhtidele ning heliloojatele, kes kogu rahva ja maailma jaoks seda kõike elavana ja kõrgel tasemel hoiavad!

Vaip on õmmeldud linasest kangast. Mustris kasutasin puuvillaseid triibukangaid – 52 erinevat. Nurkades kaheksakandid, rõõmu ja hea õnne sümbolid.

Triibukangad alates ülevalt kollasest päripäeva:

1. Muhu kollane, Muhu oranž, Lüganuse, Väike-Maarja pruun, Urvaste, Põltsamaa, Märjamaa, Karksi (2), Maarja-Magdaleena, Järva-Madise, Kambja, Pärnu, Kihelkonna; 2. Helme, Viljandi, Hanila, Räpina, Pühalepa, Noarootsi, Ambla, Kihnu, Hargla, Hageri punane, Keila, Rapla sinine, Jaani; 3. Haljala, Türi, Rapla sinine (2), Kõpu, Äksi, Peetri (2), Viru-Nigula, Karja, Ilumäe, Jõhvi, Urvaste (2), Võnnu;4. Märjamaa roheline, Pöide, Jüri roheline, Risti, Nõo, Hageri roheline, Reigi, Pilistvere, Iisaku, Koeru, Lääne-Nigula, Kadrina, Viru-Jaagupi.

Mailis Kess