Miks ma kasutan oma õmblustöödes tootmisjääke?

01.05.2019
Miks ma kasutan oma õmblustöödes tootmisjääke?

Miks ma kasutan oma õmblustöödes tootmisjääke? Kindlasti mitte sellepärast, et oleks odavam.
Tootmisjääkidest valmis tooteni on pikk ja ajamahukas tee alustades sobivate materjalide hankimisest uute mudelite loomise ja omanäolise/originaalse toote valmimiseni.

Aga just selline ette antud materjalidest millegi ägeda kombineerimine ongi põnev ja minu jaoks see õige ja tore väljakutse! Ja üldse, nii hea tunne anda uus elu täiesti uutele ja korralikele materalidele, mis on määratud hukule, prügimäele, jäätmetesse.

Kas suudate ette kujutada, kui palju läheb kasvõi ühel suurtootjal IGA PÄEV materjale jääkidesse, st ära viskamiseks. Kellel konteinerite kaupa, kellel kogunevad tohututesse angaaridesse, sest utiliseerimine on kallis, kes lihtsalt salaja matab maha.....

Näiteks toon kuhja mööblinaha, -kanga või kunstnaha tükke, lappan need värvide järgi virnadesse ning iga värvi ja materjali puhul juba lendavad silme eest läbi ideed, millega neid oleks tore kokku sobitada ning mis oleks insipireeriv tulemus. Kas mõni armas kotike väikesele tüdrukule, vahva mustriga istepadi, seljakott jne. Kõiki ideid ei saa ega jõua realiseerida, mõned ootavad järge aastaid, kuid inspiratsioon on suur ja see ongi tähtis.

Lihtsam, kiirem ning ka odavam on osta sobivad materjalid kataloogi järgi eelnevalt kavandatud tootele, õmmelda valmis korralik kogus ühesuguseid tooteid ning poodidesse müüki viia. Kuid minu jaoks on see igav. Kataloogist tellimiseks peavad olema ühesuguse materjali kogused väga-väga suured. Ei taha sellist masstoodangut teha, sooviks jääda siiski käsitöö peale.

Taaskasutusmaterjalide realiseerimisel on kõige keerukam ja ajamahukam igale materjalile sobivates toonides ja mõõtudes lisandite leidmine - lukud ja lukukelgud, paelad, kandid, rihmad, needid, aasad, karabiinid, öösid, sangad, spets niidid jne jne.

Näiteks tõmbelukud.... Kataloogi järgi saaks tellida 1000m kaupa igat värvi tõmbelukku ja sinna juurde sobivas toonis lukukelgud sarnastes kogustes. Tellid ja nii lihtne see ongi. AGA.... ma ei vaja 1000m lukku korraga (24 erinevat värvi teeks kokku juba 24000m). Kui saan näiteks 30m roosat lukku ühelt müüjalt (seda jätkub mul umbes aastaks), siis kelgud pean leidma teiselt või kolmandalt ja nii igat värvi ja mõõtu lukkudega. Käin kangatükid taskus mööda tarvikute müüjaid - 30m helerohelist tõmbelukku olemas, aga kelke neil enam ei ole ja juurde ei telli.... Karabiine on vaja ühe mudeli jaoks 20mm laiust, teise jaoks 1,7mm, kolmanda jaoks 30mm. Ning siis selgub, et sinepikollase koti jaoks on olemas materjal, aga lukku ei saa, kui saan luku, siis seda värvi kelkusid enam ei ole (või on teise tootja omad ega sobi sellele lukule või on teises mõõdus jne). Koti rihma paela saan, aga sobivas laiuses karabiine ei ole. Selline kombineerimine päevast päeva.

Külastage minu e-poodi ning te näete, mida põnevat on võimalik teha materjalidega, mis suurtootmise poolt on määratud hukule ehk loodusesse.
www.mailisepood.ee