Naturaalne või sünteetiline materjal?

30.09.2018
Naturaalne või sünteetiline materjal?

Kuivõrd eelistate teie naturaalseid materjale?

Mina näiteks ei suuda kanda mitte mingisugust nailonit, polüestrit ega muud kahtlase sisuga materjalist kleite, pluusisid, salle jne. Poes riideid valides vaatan esimese asjana materjali silti. Sünteetiline toode võib minu pärast olla ükskõik kui kena või odav, mina teda kanda ei saa. Ajab keha kihelema ja higistama ja vahest hakkab täitsa paha.

Sellepärast panen ka oma õmblustöödes suurt rõhku materjalide valikule. Kottide puhul pole see oluline. Küll aga tekkide, eriti laste ja beebitekkide puhul.

Teiste käsitööliste töid vaadates imestan väga, kui massiliselt kootakse näiteks beebide tooteid 100% sünteetilistest materjalidest - viskoosist, akrüülist jmt. Miks? Kas inimesed ise kannavad tõesti ükskõik mida ise seljas ega näe ka väikeste laste puhul mingit vahet, kas toode on näiteks meriinovillasest või viskoosist?

Selge see, et on tundlikke inimesi ja vähem tundlikke. Ehk mõne beebi jaoks ei olegi vahet. Aga kui on? Ehk ta sellepärast nutabki või higistab või tal on higilööve, et on valesti valitud riided?

Minu esimestel tekkidel olid nii muster kui vooder puuvillased, kuid täiteks polnud kaubanduses muud leida kui polüestervatiini või siis mustjashalli poolvillast vatiini. Heledate tekkide puhul kasutasin siis paratamatult polüestrit. Väidetavalt on see sobiv materjal näiteks tolmuallergikutele, sest on allergiavaba materjal.
Ühel hetkel avastasin enda jaoks puuvillase frotee. Kasutasin seda laste tekkide sees täiteks. Mõnusalt raske tekike mõjub lapsele rahustavalt.

Tänastel laste tekkidel kasutan juba puuvillast vatiini ning püüan ka bambuse ja siidivatiini kasutamisega algust teha.

Piltidel puuvillasest kangast mustriga, puuvillase voodriga ja puuvillase vatiiniga lapitekikesed.