Triiksärkidest lapitekid (4). Karli tekk, järg.

09.01.2015
Triiksärkidest lapitekid (4). Karli tekk, järg.
Karli teki muster saigi valmis.
Hetkel, mil Karli tekimustri foto netti riputasin, sooviti seda kohe ära osta. :-) Nii tore kuulda, kui minu tööd nii ärksat vastukaja esile kutsuvad.
Karli tekki saab ikkagi just Karlile. Ning tellimus uuele puna-must-valgele tekile kirja.
 
 
 
Mustriplokkide õmblemisest kirjutasin varasemas postituses. Seekord sellest, kuidas valmis plokkidest teki muster kokku laduda.

Matemaatiline UPS!
Selle teki matemaatikas panin veidi puusse. Nimelt pidi ka see tekk tulema mõõtudes 140x200cm ning mustriplokkide arv pidanuks olema 9x12 tk. Kuid ma ei tea, mismoodi mu käsi kavandisse 9 asemel 10 kirjutas. Igatahes nii suure teki tarvis ma plokid õmblesin, mustri kokku ladusin ja õmblesin. Ning kui lõplike mõõtude jaoks mõõdulindiga ligi läksin, oli hilja viga märgata. Teki mustri laiuseks sai 140cm asemel 165cm.
Õnneks ei ole vaja midagi harutama ja lõhkuma hakata. Karli ema oli nõus, et poisist kasvab üks vahva ja suur sell. Lisan veidi ka teki pikkusele juurde kauni bordega, et teki proportsioonid paika saaks.

Mustri kombineerimine.
Nagu all esimeselt pildilt näha, komplekteerisin mustri plokid peale nende triikimist virnadesse selle järgi, millist värvi oli nende välimiste kangaribade värv. Pärast hea laduma hakata, võttes igast virnast järgemööda, et samad värvid vastamisi ei satuks. Ning jälgida keskmisi ruute - tumeda ja heledad vaheldumisi.
Plokid peale esimest ja teist triikimist:
 
 

Järgnevalt ladusin plokid põrandale 10 x 12 tk:
* keskmised ruudud - heledad ja tumedad vaheldumisi;
* punastes toonides plokid - üle terve teki ühtlaselt jagatuna. Et ei oleks suuri punaseid laike või must-valgeid kohti;
* mustad ja eriti heledad värvid samamoodi üle terve teki tasakaalus;
* plokkide välimised ribad - sama värv ei satuks teise ploki sama värviga vastamisi.
 

Kui muster laotud, nummerdan iga ploki rivi esimesed plokid ja laon rivid virnadesse. Jätan vasakpoolse, nummerdatud ploki alati pealmiseks. Siis tean masina taga, mis pidi plokid omavahel kokku õmmelda (horisontaalseteks mustri ribadeks).
 
 

Kui plokid rivideks kokku õmmeldud, triigin õmblused maha. Nagu ka Kirke lihtsa ruudulise teki puhul, triigin ka sellel mustril plokkide ühenduse õmblused kord ühtepidi, kord teistpidi. Näiteks paaris arvudega plokkide rividel triigin ühenduse õmblused paremale. Paaritutel aga vasakule. Kui rivid kokku õmmelda, jäävad ristuvad õmblused erinevasse suunda.
 

Lõpuks õmblen mustri lõplikult kokku ja triigin piki õmblused kõik ühes suunas. Näiteks peatsist jalutsi poole. Teppimisel on neid suundasid hea teada. Kui õmblused on puntras või muidu juhuslikult, on raske korrektseid tepinguid teha.
Loodan, et lisatud pildid ja kommentaarid on abiks.
 
Valmis mustri pilt on üleval. Sinna lisan veel borded, aluskanga, vatiini, kandid, tepingud. Nende kohta on õpetus ühes varasemas postituses. Kui tekk valmis, lisan suurima rõõmuga valmis teki pildi.
Seniks kõike heade teile, kallid fännid!