Triiksärkidest lapitekid (1). Taaskasutus. Ideid ja nõuandeid.

02.01.2015
Triiksärkidest lapitekid (1). Taaskasutus. Ideid ja nõuandeid.

Uus aasta algab uue ja laheda tegemisega - 32 päevasärki tuleks õmmelda neljaks lapitekiks. Millest alustada?

Kuna materjal on tellija poolt kenasti pestud ja triigitud, siis sellega jääb palju vaeva vähemaks. Otsisin netist suure valiku kõikvõimalikes mustrites ja värvides lapitekke näidiseks ning tellija valis nende hulgast välja neli mustrit.

Jagasin särgid värvitoonide järgi neljaks enam-vähem võrdseks osaks:
* roosades, lillades toonides särgid;
* hele- ja tumesinise ning valge mustriga;
* oranžid, rohelised jm soojad toonid, sh linased kangarestid;
* punased, mustad ja valged särgid.

Järgnevalt lõikasin kõik pluusid algosadeks - esi- ja seljatükid, varrukad, passed. Õmblused ja kõik paksemad kohad lõikasin küljest ära. Kuigi siinsed pluusid on väga kvaliteetsest ja vähe kulunud kangast, viskasin kraed ja mansetid minema. Nööbid jätsin kõik alles, samuti firma märgid, et neid mustrites kuidagi põnevalt ära kasutada.
Soovitan alati kontrollida, et viledaks kulunud materjale hulka ei satuks. Muidu teete suure töö ära ja juba peale esimest-teist pesu võib kogu vaev mõttetuks osutuda.

Nüüd triigin detailid üle ja ribastamine võib alata.
Tumepunane pluusi on siidist. Selle jätsin terveks - siidi teiste kangastega sekka matta oleks patt. Usun, et leian selle kasutamiseks mingi põnevama lahenduse.
Millisest mustrist alustada ning kui suuri ribasid lõigata?
Kuna punane, must ja valge on värvid, mida teistest pluusidest jäävate tükkidega hiljem asendada ei saa, siis alustangi nendest värvidest. Mis siit alles jääb, saab hiljem küll teistesse mustritesse ära kasutada.
Lisan mõned pildid koos kommentaaridega lõikamisest.

Seljatükkide, varrukate lõikamine kahe kaupa. Lõikad ühtepidi ribadeks ära ja nihutad otsad kohakuti:

Lõikad ühest otsast ribad tasaseks, nihutad teiselt poolt otsad kohakuti ja lõikad samuti otsad tasaseks. Sain pikad ribad, mida kasutan Must-valge-punase mustri õmblemisel:

Kui peale musta kangast valget lõigata, puhastan lõikemati ära. Sobib ka tolmuimeja, aga see keerutab mujalt liigselt tolmu üles.

Veel natuke varrukaid. Heledad mustadest eraldi. Lõikad ühtepidi ribadeks ära ja nihutad otsad kohakuti. Otsad tasaseks ning siis teistpidi sobivasse pikkusesse:

Passedest lõikan ribad koos siltidega, et teki mustrisse veidi põnevust lisada:

Passede välimised, ilma sildita pooled  lõikan eraldi:

JÄRGNEB...