TuleTulemise seinavaip. Õhinapõhine ühistöö Meretule naiste eestvedamisel.

31.05.2014
TuleTulemise seinavaip. Õhinapõhine ühistöö Meretule naiste eestvedamisel.

Nüüd, kus kõik tellimuste täitmiste tähtajad on lootusetult lõhki ja tellijatega uued tähtaja kokku lepitud, on õige aeg võtta ette nö õhinapõhine projekt.
Nimelt tegid Suurupi Seltsi ja naiskoori Meretule naised ettepaneku osaleda nendega koos tänavuse laulu- ja tantsupeo käsitöö projektis.
Selleks on XXVI laulu- ja XIX tantsupeo "Aja puudutus, puudutuse aeg" idee kandja läbi ühise käsitöö projekti Tuletulemise seinavaip.


http://tuletulemine.suurupi.ee/EE/sumboolika/tulevaip

Jutusta oma puudutuse lugu nööbi ja näpunööriga.
TuleTulemise peo meeskonna ühisel ettevõtmisel valmib laulu- ja tantsupeo tule auks TuleTulemise seinavaip. Vaip saab olema eesti käsitöökunstide esitleja ning käesoleva aasta laulu- ja tantsupeo aja ning puudutuse idee kandja.
Lapitehnikas seinavaip kujutab endast Suurupi küla kauneima koha, Suurupi alumise tuletorni ümbruse, kauneimaid motiive. Ajahambast puretud vana valge puidust tuletorn, puude rohelus, mere salapära, päikeseline rand - kõik see on seotud ühte kasutades näpunööri, nööpe, viltimist ja lapitehnikat.
Teki valmimisse on võimalik igal soovijal oma panus anda 1.juulil toimuval TuleTulemise peol Suurupi seltsi käsitöötelgis. Juhendajate abiga saab igaüks valmistada oma näpunööri, mis kinnitatakse TuleTulemise seinavaibale.
Seinavaip jääb meenutama laulu- ja tantsupeo TuleTulemist hetkel Leader meetme abiga renoveerimisel olevas Suurupi muuseum-külakeskuses ning kui muuseum avatakse, on igaühel, kes vaiba valmistamisse panuse andsid, võimalik seda sinna vaatama minna.
Ideekavandi autor Helle Kares!

Väga vahva ja põhjalik kavand, Suur tänu, Helle!

Seinavaiba lapitehniline teostus jäi minu ülesandeks.

Kõige lahedam, et ma ei pidanud hakkama nuputama, milliseid kangaid, värve ja materjale kasutada.
Projektis osalejate poolt korjati kokku korralik kuhi värvilisi puuvillaseid kangaid, kotike triibulisi rahvariide kangaribasid, natuke tumesinist villast ning peoga siidi ja linast pealekauba.

Istusin selle kuhjaga maha ja lappasin kangaid ühest virnast teise. Püüdsin luua vaimusilmas visiooni nende mustrite ja värvide sobitumisest teki taustas - lillerohelist aasa, merevahuseid laineid, päikeselist taevast. No ei kujuta ette, mis sellest kõigest kokku tuleb :-)
Seejärel paar tundi triikimist ja pool päeva kangaribade lõikumist.
Üksikute kangatükkide ribadeks kokkuõmblemisel oli veel üsnagi prognoosimatu, mis sellest küll tulla võib. Kui aga 130cm ribad valmis said ja neid põrandal omavahel kokku sobitama hakkasin, võis saada juba aimu tõenäolisest tulemusest.
Ikka jube sigri-migri tuleb küll!

  

Esimesel päeval õmblesin kokku lilleaasa. Just sellise nagu kõik need sinised, rohelised, kollased ja lillelised kangad võimaldasid.

Teisel päeval sobitasin sinistest tükkidest kokku mere. Omalt poolt otsisin juurde suurel hulgal ühevärvilisi päevasärgi reste ning veidike hulka ka päikeseloojangu värve.
Kolmandal päeval sobitasin taevaks kõik õrnlillade ja valgete toonidega kangarükid.
Lõpuks said lilleaas, meri ja taevas omavahel kokku.
Ohoi kui kirju, ikka jube mustlaseide seelik tuli kokku!

Õnneks andis tasakaalu ühevärvilisest tumesinisest kangast raamistik ning selle ümber teine raam tumesinistest villastest ja triibukangaste jääkidest. Esialgu oli plaanis sobitada omavahel kokku triibukangaste restid, kuid neid ei jätkunud kohe kuidagimoodi. Projekti kodulehe disainielementidest sain idee sobitada triibukangad kokku ühevärviliste siniste kangastega.Kui mustriosa valmis, kinnitasin haaknõeltega omavahel kokku teki kolm kihti - mustri, vatiini ja alusriide.Teppisin läbi - raamistiku sirged õmblused, 3 ringiratast.

Järgnevalt vaja veel kant ümber vaiba ja riputuseks aasad vaiba taha. Seejärel vabakäe tepingute ralli mustri peale: lillelisele pinnale lillekujuline, merele horisontaalsed kujundid, taevasse pilvi matkivad jooned. Ainsaks tekstiilist aplikatsiooniks tuleb suur tuleleek. Kombineerituna erinevatest värvidest ja materjalidest. Kõik ülejäänud saab tehtud näpunööridest.

Selline näeb lapivaip välja minu poolt:

Ja selline näeb välja TuleTulemise tekk peale Suurupi agarate naiste disaini.
Lisatud on näpunöörist kujundid ja kirjakesed, märgviltimise tehnikas pildikesed (päike, Suurupi alumine tuletorn, laevuke jm) ning spetsiaalselt ürituse puhuks tellitud logod.
Väga lahe tulemus!
Tänud ja hurraaa meile kõigile!!!