Uneloomadega lapitekid väikestele.

20.10.2014
Uneloomadega lapitekid väikestele.

Selle õmblustöö kavanditele püüan nüüd leida ilusat ja tabavat ühisnime. Kes aitab kaasa?
Tellimustööde puhul panen kavandile nime lapse järgi, kellele teki õmblen. Müügiks õmmeldud seeriad on olnud seni näiteks "Lapitekkide seeria 7 päikest" ning sama nimetusega ka "Lastetoa seinavaipade seeria 7 päikest".

Täna valmivate tekkide seeria sai endale nimeks "Uneloomad". Siinsed uneloomad on kiisu, kutsu, hobu ja öökull.Lapiteki teppimisest.
Lapiteki õmblemise osas on tellijatel tihtipeale küsimusi, mida ainult jutuga on raske selgitada. Tegin seekord pildid eesmärgiga selgitada tepingutega seonduvat.
Nimelt tepin oma tekke kahel moel - sirged tepingud ning vabakäe tepingud.

Sirgete tepingute eesmärk on kinnitada omavahel lapiteki erinevad kihid - mustrikangas, vatiin ning alusriie. Mul on kombeks teppida läbi kogu tekk - nii mustri raamid kui ka kogu muster ruutudena. Ruutudeks on mustriplokkide ühenduskohad. Mustriplokid on minu tekkidel tavaliselt suuruses 12 x 12 cm kuni 15 x 15 cm mustri ruudud, mille kordumisest kujunebki muster.
Lisan siia kaks fotot. Esimesel pildil ei ole veel sirged tepingud tehtud ja mustri kangas lainetab nagu ise tahab. Teisel pildil on sirged tepingud tehtud - mustriplokkide ühenduskohtades ning ka sisemiste, lilleliste ruutude õmbluste pealt. Tekk on kenasti vormis ning näeb sama kena välja ka peale selle rohket kasutamist, pesemist.

Vabakäe tepingud on dekoratiivsed tepingud. Vabakäe tepingute õmblemiseks panen masinale väikese ümmarguse ja läbipaistva talla ning juhin tekki ise õmblusmasina nõela all nii, et õmblusest kujuneb soovitud pilt või muster. Mulle meeldib kasutada vabakäe mustrit oma tekkide äärtes ehk umbes 15cm laiusel raamistusel, mis ümbritseb teki mustrit. Siinsel tekil otsustasin vabakäe tepinguga joonistada teki serva unekiisu jalajäljed. Iga jälg on teisest veidi erineva suuruse ja kujuga. Aga ju see peabki nii olema. Unekiisu ongi selline unelev ja hõljuv ja ebareaalne. :-)

Seekord proovisin teha ka nn tihetepingut kassi pildi taustale teki keskel ning teki portele kiisu jälgedega sarnase mustri. Tiheteping on ühe joonega tehtud sigri-migri muster, mis ei tohi katkeda ega üldjuhul ka mitte ristuda eelnevatega. Pean tunnistama, et õnnestus esimesel katsel. :-)

Unekiisu tekk, lapitekk seeriast Uneloomad (105 x 130cm) on valmis.
Unekiisu hoolitseb selle eest, et lapsel on ilusad unenäod. Paha ja hirmutava püüab kinni või ajab minema. Kiisu valvab kogu öö hoolega lapse und. Selle tõenduseks on teki äärtel unekiisu jalajäljed. Nagu haldjaloomale kohane, on jäljed veidi segased - ebaühtlase suurusega, veidi hiilivad, vahel kiirustavad.
Materjalina kasutatud puuvillaseid kangaid.
Vaheriideks poolvillane vatiin, aluskangaks flanell, eelpestud. Rohkelt tepinguid.

Järgnevalt Unelooma tekid öökulliga, kutsuga ja hobusega: