Lapiteki õmblemine, teki kantimine.

30.12.2014
Lapiteki õmblemine, teki kantimine.

Kodulehe portfolio lehel on mul teema "Kuidas valmib lapitekk".

See on ülevaade lapiteki õmblemise protsessidest minu pilgu läbi.
Kuna nimetatud teemast on saanud kodulehe statistika järgi kõige populaarseim, mõtlesin huviliste rõõmuks aeg-ajalt veidi täpsemalt lapitööde õmblemisest kirjutada. Ning koos rohkete piltidega, et oleks arusaadavam.

Seekord alustan hetkest, mil olen valmis õmmelnud topeltlaia teki mustriosa. 
Niisiis, teki mustriosa, palkmaja tehnikas, on valmis ja triigitud. Kui tunnete selle mustri vastu rohkem huvi, võite googeldada märksõnadega "log cabin quilt".

Mustrile raamid ümber.
Esiteks raamisin mustri 5cm laiuse fuktsiaroosa ribaga. Kontrastsetes toonides raamistik toob mustri paremini esile. Minu meelest sobib sinna ümber lisaks veel laiem taustatoonides raam (borde). Minu tekkidel on välimine raam e borde 10 - 15cm. Nüüd, mil teki mustriosal on raamid ümber, oleks tekk justkui näo pähe saanud.

Raamide pikkuse mõõtmiseks peab teki mustriosa olema korralikult triigitud ning laotatud ühtlasele pinnale. Mustriosa suurust mõõdan alati plokkide kokkuõmblemise joont mööda, st kindlasti mitte  mustri serva mööda. Servades on kangas lõdvalt, vahest ka triikimisest veidi välja veninud ning sealt mõõdetud pikkus on väga petlik. Kui borded on mõõdu järgi välja lõigatud, kinnitan need nööpnõeltega mustriosa külge. Mustriosa lokkimise jagan sel moel enne õmblemist ühtlaselt kogu pikkuse peale ära.

Kui esimene raam õmmeldud, mõõdan või arvutan järgmise raamistuse pikkused, lõikan välja, kinnitan nõeltega, õmblen. Arvutamise all mõtlesin seda, et alati ei pea tekki uuesti mõõtma vaid võib arvestada eelmistele mõõtudele eelneva raamistuse mõõdud. Sel juhul ei tohiks unustada maha/juurde arvestada õmblusvarusid.
Kui raamid õmmeldud, triigin lisatud detailid, õmblusvarud.

Nüüd mõõdan valmis ja triigin voodri ning panen valmis vatiin. Vooder ja vatiin peaksid olema esialgu teki mustriosast suuremad igast küljest vähemalt 5cm.

Lapiteki kihtide kinnitamine.

Haaknõelte ostmisel kontrollin, et need oleks korralikult teravad ja läbiks riide tõrgeteta. Ise olen haaknõelu paarikümne kaupa juurde ostnud ning nii mõnigi pakk on esialgu olnud kasutuskõlbmatu. Olen neid siis lihvinud küll käia, küll liivapaberitega. Mõnel on ots ikka päris konksus - kui kahe näpu vahelt läbi tõmmata, lausa kraabib sõrmi. Sellised nõelad lõhuvad kanga ära. Müügil on ka spetsiaalselt lapitööde jaoks mõeldud haaknõelu, mis on kõverad.

Laotan triigitud voodri eelnevalt pestud põrandale muster allapoole ning kinnitan maalriteibiga. See ei jäta hiljem mingeid plekke:

Laotan voodri peale vatiini ja lõikan parajaks:

Vatiini jätkukoha kinnitan pikkade pistetega:

Vatiini peale laotan teki mustriosa. Vooder ja vatiin on silmnähtavalt suuremad. Need lõikan parajaks hiljem, kui masintepingud tehtud:

Kinnitan 3 teki kihti haaknõeltega, vähemalt 1 haaknõel mustriploki kohta + porte kinnitused. Sellele tekile kulus näiteks 120 haaknõela:

Lapiteki teppimine.

Teppimisel on abiks laiema kaarega õmblusmasin, pealsöödu tald, suhteliselt peen nõel (70 - 80), kvaliteetne niit ning kummikattega kindaid. Kuid saab ka ilma nendeta nagu minagi alustasin.
Niitidest pakutakse kaubanduses ka läbipaistvat niiti teppimise tarvis - et värvikireva teki teppimisel õmblused liiga silma ei paistaks. Proovisin seda ühel korral, kuid loobusin. See niit on tamiili moodi jäik ja mulle see ei meeldinud. Võimalus on teppimisel kasutada ka näiteks värviüleminekuga niite.

Seekord räägin sirgetest tepingutest, st tepingutest, mis lõpptulemusena moodustavad ruudustiku.
Kõigepealt õmblen ma mööda teki kitsast bordet ülemise ja siis ülevalt alla parempoolse tepingu. Sellega olen teki kihid kinnitanud masinõmblusega kahest küljest - ülevalt ja paremalt küljest.
Seejärel tepin järjest kõik ülejäänud vertikaalsed jooned ülevalt alla. Seda seetõttu, et ükskõik kui hästi teki kihid on eelnevalt nõeltega kinnitatud või kui hoolikalt neid teppida, nihkub õmbluse lõpuks teki serva ikkagi väike voldike. Kui kõik tepingud on tehtud ühes suunas, ei paista see hiljem silma. Kui teppida ridade kaupa üles-alla või pool tekki ühtepidi ja teine pool teistpidi (ei mahu üleni masina alla), siis on ühtlase tulemuse saavutamine märksa keerulisem.
Kõige lõpuks teen kõik horisontaalsed tepingud ning borde ülejäänud kinnitused.
Kui tepingud tehtud, õmblen teki välimist serva mööda ringiratast kinnitava õmbluse ning lõikan ära üleliigsed vatiini ja voodri servad.

Kummeeritud kinnastega on lihtsam tekki masina all edasi lükata, ei libise käe alt ära:

Sirgete tepingutega koguneb õmbluse lõppu paratamatult väike voldike. See kaob kui kõik tepingud lõppevad teki ühes servas. Selle tekiga oli eriti keeruline, kuna vooder on väga libe materjal. Tavalise puuvillasega nii palju kangas ära ei libise. Nüüd lasen haaknõelad servast lahti ja tasandan kihid:

Sellisena koguneb tekk õmblusmasina alla kõige viimase, so vasakpoolsema joone teppimisel.

Sellel tekil on keskmise paksusega vatiin ning eriti õhuke ja libe vooder. Mahtus kenasti masina alla ja laua peale ära. Flanell-voodriga suure tekiga on rohkem ruumi vaja:

<span style="text-decorat