Lapitekk Morning Star

14.10.2017
Lapitekk Morning Star

Otsustasime oma väikese lapitöö seltskonnaga Facebookis alustada koostegemistega, kus võtame ette mõne huvitava mustri (ploki) ja teeme oma järgmise lapitöö just seda mustrit kasutades.
Esimeseks valikuks oli Morning Star ehk Hommikutäht.
Kätlin koostas selle kohta toreda eestikeelse juhendi ning tema lahkel loal lisan selle ka siia üles.

Mul oli terve kastitäis valmis lõigatud ruute 14x14cm ja teine kastitäis 4cm laiuseid ribasid, mida olen varasematest jääkidest välja lõiganud.
Nimelt ma ei viska jääke kuskile kotti hunnikusse ja lõikan kohe vastavalt jääkide suurusele kindlates mõõtudes ribadeks või ruutudeks ning ladustan värvide järgi.
Ühesõnaga, otsustasin seekord realiseerida oma tohutuid jääkide varusid, mitte lõigata meetrikangaid juppideks. Seega ei kasutanud mitte õpetuses näidatud 1/3 mõõtude suhte eeskuju vaid olemasolevaid detaile.
Üle pika aja oli mul kindel plaan teha topeltlai ehk King Size lapitekk. Aluseks võtsin õhe väga armsa lillelise kanga ruudud ning püüdsin leida selle jaoks sobivaid lisandeid. Teoreetiliselt oleksid pidanud paljud kangad nendega sobima, kuid reaalselt tundus, et ega ei sobi küll. Proovisin ühte ja teist ja kolmandat ja viiendat varianti, kuid ükski ei tundunud õige kangastest, mida jätkuks suure teki jaoks.
Varasemast kogemusest siiski tean, et mõnel juhul tuleb lihtsalt tööga pihta hakata ja vastavalt vajadusele ja võimalustele uusi värve juurde tuua, et pilku häirivast luua midagi, mis silmale rõõmu teeb.

  

Alustasin õmblemisega. Nurkasid lasin ühes rivis ja taotluslikult ebaühtlaste nurkadega. Et mõni tähekese kiireke oleks pikem, teine lühem. Edasi pole pikka juttu vaja, pildid räägivad iseenda eest.

 

  

Esimesed nurgad masina all. Järgmisel pildil näha, kuidas voldin iga nurga tagasi ja lõikan üleliigse ära. Triigin.

Järgnevalt hakkasin uusi värve mustrisse tooma: helesiniseid, roosasid, valgeid. Lillelisi ruute mul terve teki jaoks ei jätkunud ning otsustasin teha värvide üleminekuga äärtest keskele heledamaks.
Joonistasin kavandi ja märkisin ära, kuhu tulevad lillelised ruudud, kuhu valged. Kuhu tulevad rohelised, sinised, roosad ja valged ribad. Kuhu tulevad tumepunased, sinised, roosad, valged tähekesed.
Seejärel joonis ette ja õmblesin mustris näpuga järge ajades kindlat värvi ribad ja tähekeste kiired valmis. Lõpuks ruudud ja ribad omavahel kokku.
Tulemus järgmisel pildil.

 

Suured valged alad otsustasin läbi teppida samuti värvide ülemineku stiili järgides. Proovisin ka erinevaid kirjusid niite - helesinine + valge, roosa + valge ja lilla + valge, kuid tulemus ei olnud kena. Kaugelt vaadates tundus (proovilapp) tulemus pigem praak kui kirju.

Järgnevalt aga tavapärane teki kihtide kokku lappamine - vooder, vatiin, muster - ja haaknõeltega kinni. Teppisin kõigepealt kõik vertikaalsed ja horisontaalsed jooned, seejärel vabakäe tepinguga servad ning kõige lõpus valgete ruutude peale lillekeste ornamendid.

 

  

Ornamendi jaoks joonistasin paberile lillekese valmis, märkisin kangale orientiiriks veega kustuva vildikaga täpikesed ning nende järgi vabakäe tepingus lillekesed.
Mis on vabakäe teping? See on see, kui võtad masinal alt sööturi (sakid, mis kangast edasi lükkavad) maha, paned vastava talla (pildil on näha väike ümmargune) ja joonistad masinaga teki peale mustri. Selleks pean olema väga kvaliteetne niit, palju harjutamist ja hea silm, et pind oleks ühtlaselt kaetud.

 

  

Tekk on nüüd valmis.
Selle teki mustris on umbes 2400 detaili, mustris ja voodris kokku 4 teki pikkuse jagu kangast (4x2,5m=10m) ja 2 teki pikkuse jagu vatiini (5m). Mustri ja tepinguteõmbluste pikkuseks sain pisikese matemaatika abil kokku umbes 340m. Töötunde 75h.
Kui ma tekile hinna suudan välja mõelda, läheb tekk E-poodi üles.