Triiksärkidest lapiseelik ja lapitekk (vol 1)

15.09.2018
Triiksärkidest lapiseelik ja lapitekk (vol 1)
Saan üle pika aja lülitada ennast taas oma lemmikteemale, lapitööde lainele.
Lähtepunkt on suur kotitäis tellija toodud päevasärke. Eesmärgiks õmmelda neist 1 seelik ja 1 lapitekk.

Alustuseks sorteerisin särgid värvide järgi virnadesse. Seeliku värvi eelistuseks on sinised. Lapitekile läheb kõik, mis jääb üle ja omalt poolt juurde.

Olen varemgi päevasärkidest lapitekke õmmelnud ja sellest pikad jutud/õpetused kirjutanud koos rohkete piltidega oma kodulehe blogis. (Lapituba - 2015 jaanuar ja veebruar).
http://www.mailisdesign.com/blogi/triiksarkidest-lapitekid-taaskasutus-ideid-ja-nouandeid-1
 
 
Esimese tööpäeva lõpuks on kõik särgid algosadeks lõigatud, triigitud ja nööbid kraedelt, mansettidelt ära lõigatud. Kinnisliistu nööbid jätsin alles, sest tahaks lapiteki sisse mõned suured ruudud koos kinnisega ja nööpidega sisse õmmelda. Lapiseelikule on mõte teha kinnisest mõned taskud.
 
 
Teise tööpäeva lõpuks on pluusidest saanud virnade viisi erineva suurusega ristkülikuid. Esmalt otsustasin teha seeliku ning seekord pikkadest ja kitsastest siiludest. Valisin selleks kõige heledamad särgid välja ning omalt poolt triiksärkide materjali juurde. Ülemised kaks rida on seeliku jaoks lõigatud tükid - ülemine tellija triiksärkidest, järgmine minu poolt lisatud (uued kangad). Paremal servas on kinniseliistudest lõigatud tükid, millest teen seelikule 4 taskut mustri sisse. Mobla, huulepulga, pangakaardi ja näiteks raha jaoks. Suvel on vahest väga tüütu igale poole kotiga minna ja seda siis aina valvata.
 
Laual eespool olevad suuremad detailid on lapiteki jaoks. Kasutasin ära kõik triiksärkide taskud, passed koos sildiga ja kinnised. Seelikust järgi jäänud tükid saan ka teki sisse ära kasutada, 2 riba annavad kokku sama suure ruudu, mis tekkide jaoks lõikasin. Pisemad jupid õmblen ka suureks suuruks kokku.
 
 
Kolmas päev.
* Õmblesin taskutele teise kanga alla. Taskud on lõigatud pluusi kinnistest, erineva laiusega. 1-3cm laiemad kui seeliku detailid.
* Ladusin seeliku tükid alusele ritta (kasutan plastikust kasti kaant) ja õmblesin overlokiga külgepidi kokku neljaks riviks. Õmblemisel lõikasin nad masina all ülemisest servast 0,5cm võrra trapetsisse. Taskutükid jätsin ristküliku kujuliseks.
 
 
 
 
* Triikisin õmblusvarud maha.
* Õmblesin ribade ülemisse serva krookeniidi, kasutasin selleks õmblusmasina max pikkusega pistet. Kõige ülemisse serva tuleb kummikanal. Seda ei krookinud.
* Krookisin, kinnitasin nõeltega, õmblesin overlokiga kinni. Teppisin õmbluse üle. Triikisin. Nii kõik ribad kokku.
* Tagumine õmblus overlokiga, teppisin üle.
* Allääre palistasin overlokiga ja pöörasin ära.
* Värvli tegin 8cm laia ja triikisin pooleks. Otse kokkuõmblemisel jätsin kummi jaoks väikese pilu. Kummi laius 2,5cm.
 
 
 
Mõõdud:
Detailide suurus on 11 x 20cm.
Ülemise rea tegin puusa laius + 1 tükk ning iga järgmine rida 4 - 5 detaili pikem (14, 19, 25 ja 30).
Seeliku pikkus koos värvliga tuli 76cm.
Taskutesse peaks mahtuma nii mobla, kimp võtmeid kui natuke pappi.
 
 
Nonii! Seelik jõudis perenaise puusale ja ma pole ammu nii õnnelikku inimest näinud! Hüppas ja kargas ja keerutas ja kallistas mind, et elusast peast on seelik veel palju ilusam ja lahedam kui pildi peal. Nii armas!