Olen nendes kolmes eriti ärksas toonis kangastest varemgi mustreid kokku õmmelnud ning mulle see kontrastsus väga meeldib. Oluline, et värvid oleksid omavahel tasakaalus. Kui MUST domineerima hakkab, mõjub see süngelt. Kui PUNANE, mis sümboliseerib energiat, armastust, tuld, elujõudu, aktiivsust ja tundlikkust ning mõjub ergutavalt ja elustavalt, tugevalt domineerib, mõjub see ajapikku väsitavalt. VALGE, mis sümboliseerib puhtust, laitmatust, vaikust, selgust, terviklikkust ja kergust, mõjub kindlasti ka suurtes kogustes igati hästi. Kuid muster kaotab mingil hetkel oma võlu.
Minul on teki mustriks ribastatud 6 särki - 1 punane, 2 valget (sh triibuline), 3 tumedat (must ja hallid triibulised). Väga loodan, et tulemus on rõõmus, ergutav, särisev. :-)
Mustri võlu paremini esile toomiseks jagan kangad kahte gruppi - heledad (valged, valged tumeda triibuga jt) ja tumedad (mustad, mustad valgete triipudega, tumehallid valge mustriga jt). Seda seetõttu, et keskmise väikese ruudu ümber kasvatatavad värvide triibud peavad olema kordamööda kas heledad või tumedad. Punane kuulub aga mõlemasse gruppi. Mõnes mustriruudus asendan heleda triibu punasega, teises aga hoopis tumeda (musta).
Enne detailide lõikamist arvutasin välja ühe mustriploki (ruudu) suuruse, plokkide arvu tekis ning iga mustri detaili suuruse. Sellist mustrit õmmeldakse ka kiirtehnikas, st ribadest kasvatatakse muster ümber keskmise ruudu. Tegin ka proovilapi sel moel. Kuid iga pluusi materjal on erineva paksusega, venivusega ning tulemus oli üsna jube. Juba esimese ploki mõõt viimase detaili külge õmblemisel oli lausa 1cm nihkes. Seega lõikan detailid kõik täpselt mõõtu - saan olla kindel, et tekk näeb kena ja korrektne välja. Kiirus on siinkohal teisejärguline.
Teki suurus 165x200cm.
Mustri plokke 10x12 = 120tk.
Ühe ploki suurus 18x18cm, õmblusvarud 1cm, ploki valmismõõt 16x16 cm.
Detailide suurused koos õmblusvarudega (valmiskujul mustris):
6x6cm (4x4cm) - 120 heledat + 120 tumedat
6x10cm (4x8cm) - 120 heledat + 120 tumedat
6x14cm (4x12cm) - 120 heledat + 120 tumedat
6x18cm (4x16cm) - 60 heledat + 60 tumedat
Detailide lõikamisel ma neid lugema küll ei hakanud. Lappasin näiteks varrukad üksteise peale, hiljem seljatükid. Lõikasin 6cm ribadeks, siis otsad kohakuti ja tasaseks. Seejärel lõikasin ühe rivi kõige pikemaid, siis rivide kaupa väiksemaid ja väiksemaid ning jääkidest veel just nii pisikesi detaile kui mahtus. Esitükid jätsin varuks, et kui mingit värvi või mõõtu ruudukest/ribakest puudu tuleb, saan juurde lõigata.
Sellise mustri puhul annavad esimese kontrasti mustri keskel asuvad pisikesed ruudukesed - 2 tumedat vaheldumisi 2 heledaga. Seega tuleb 60 mustri plokki, mille keskel on tume ruut ning 60 plokki, mille keskel hele ruuduke. Nagu varem kirjutasin, siis punast värvi kasutasin mõnes plokis heleda värvi asemel, teises aga tumeda asemel.
Triibulise kanga lõikamisel eelistan ma ribad lõigata risti triipu. Piki triipu lõikamisel hakkab häirima, kui triibud viltu jooksevad. Eriti laiade triipude puhul.
Esimene õmblus on kahe ruudu kokku õmblemine ja seda saab teha kiirtehnikas, järjest 120 paari. Hele ruut alla, selle peale tume ruut:
Kui esimesed ruudud paarideks õmmeldud, lõikan lahti ja jagan kahte gruppi. 60-le tuleb kolmandaks detailiks hele riba, 60-le aga tume või punane:
Sellised tulevad heleda keskruuduga plokkide kolmandad detailid:
Uue detaili õmblemisel eelistan jätta õmblusvaruga detaili peale poole. Õmblusvarud keeran selles mustris suunaga keskelt väljapoole:
Ülemises rivis on heleda keskruuduga plokid. Alumises rivis tumeda keskruuduga plokid peale kolmandat detaili ja triikimist:
Ning valmis plokid peale 7 detaili õmblemist ning triikimist:
Natuke nööpe ka! Neid kasutan kõikvõimalike õmblustööde kaunistamiseks: